Korzystanie z usług firm kurierskich to coś,do czego w ciągu ostatnich lat przywykliśmy i z czego coraz chętniej korzystamy. Firmy kurierskie w dużej mierze wyparły usługi tradycyjnej poczty. Zarówno ze względu na jakość świadczonych usług – w głównej mierze czas realizacji, jak i cenę przesyłek. Ile kosztuje przesyłka kurierem? Od czego zależy cena usług kurierskich i co się na nią składa?

Wymiary i waga przesyłki

ile kosztuje wysylka kurierem
Najistotniejszą kwestią w wyliczaniu kosztu usługi kurierskiej jest waga i rozmiar przesyłki. W oczywisty sposób im przesyłka będzie cięższa i większa, tym opłata będzie droższa. Szczegóły i ceny różnych kategorii przesyłek zawiera zazwyczaj udostępniany przez firmy cennik usług kurierskich. Cenniki takie zazwyczaj grupują przesyłki w kategorie pod względem wagi i deklarowanych wymiarów. Mogą to być na przykład przesyłki lekkie, o wadze nie przekraczającej kilograma, przesyłki średnie – kilkukilogramowe i przesyłki najcięższe.

Istotne są również wymiary paczki i sposób jej pakowania. Przesłanie paczek o niestandardowych wymiarach – na przykład bardzo długich – zazwyczaj kosztuje nieco więcej niż przesyłka paczek o wymiarach przeciętnych. Wynika to zarówno z kwestii logistycznych (większe paczki zajmują więcej miejsca w samochodach firmy kurierskiej), jak i związanych z sortowaniem przesyłek. Przesyłki przeciętne, w standardowych opakowaniach sortowane są często automatycznie, podczas gdy przesyłki niestandardowe – ręcznie.

Rodzaj usługi i usługi dodatkowe

To skąd i w jakich godzinach odbierze paczkę kurier ile kosztuje przesyłka i wiele innych kwestii zależy od rodzaju usługi, na jaką decydują się klienci firmy. W niektórych firmach kurierskich podstawowa usługa obejmuje odebranie przesyłki ze wskazanego adresu i doręczenie do odbiorcy w określonym przedziale czasowym. Zazwyczaj ten przedział wynosi około jednego, do dwóch dni roboczych, o ile nie nastąpią jakiegoś rodzaju trudności. Gwarantowany maksymalny czas doręczenia zazwyczaj wynosi około tygodnia. Przesłanie paczki w gwarantowanym, krótszym terminie to najczęściej dodatkowa usługa, za którą należy dopłacić. Dodatkowym kosztem może być ubezpieczenie cennej przesyłki. Popularną usługą jest odbiór paczek od nadawcy o określonej godzinie i dostarczenie ich również o konkretnej porze. W standardzie paczki dostarczane są w przedziale godzinowym ustalonym przez firmę – na przykład pomiędzy ósmą, a piętnastą.

Oprócz samej firmy kurierskiej ceny przesyłek zależą więc od wielu kwestii. Standardowe przesyłki krajowe o niewielkich wymiarach kosztują zazwyczaj w granicach kilkunastu złotych. Cena rośnie wraz z wagą i wymiarami przesyłki, a także wybranymi dodatkowo usługami. Koszt przesyłek bardzo ciężkich, dodatkowo ubezpieczonych i dostarczanych do adresata o ustalonej porze może więc wynieść na przykład kilkadziesiąt złotych.